Význam slov NOS a MINT u hodinek

V inzerátech na internetu můžete vidět u popisku hodinek vidět slova jako NOS / MINT/ atd.

Pojďmě se podívat co dané zkratky znamenají.

Nezapomínejte, že popisky píšou lidé a ne vždy musí souhlasit z realitou. Pokud před jakoukoliv koupí váháte, ptejte se prodejce. Zvláště hodnocení „MINT“ si může vykládat každý prodávající po svém.


NOS – New Old Stock , New On the Shelf, New Off the Shelf
Označené hodinky písmeny „NOS“ by neměli být použity a byli vyrobeny před pěknou řádkou let. Hodinky se již nevyrábějí a mělo by se jednat o novém zboží ze starých zásob.

NRFB – Never removed from box
Hodinky nikdy nebyli vytaženy z krabičky.

MIB – Mint in box
Hodinky, hodiny či budík nikdy nebyli z balení venku.

MINT – význam – hodinky nebyli nikdy nošeny a nejsou poničeny od okolního vlivu, počasí, skladování

Stav hodinek ve velmi dobrém stavu. Známky opotřebení jsou viditelné pod lupou. Součástí hodinek není tovární krabička a původní doklad o koupi, záruční list.

Také se může jednat o hodinky, které prošli generální opravou a hodinář hodinky vrátil téměř do dokonalého původního stavu, tak jak opustili továrnu před desítkami let.

Near Mint

Hodinky mají velmi malé známky opotřebení. Mohou mít povrchové škrábance na pouzdře i tahu (pásku), které jsou viditelné pouhým okem. Jedná se o hodinky v původních stavech. Žádné novodobé nerezová pouzdra.

Excellent

Hodinky mají lehké škrábance,které mohou být častější. A pokud byly hodinky obnoveny, byly použity všechny originální náhradní díly.

Very good

Pravidlně nošené hodinky, které měli starostlivého majitele. Škrábance jsou zřejmé, ale obecně jde o slušné hodinky. Je možné, že budou vyžadovat menší zásah hodináře pro seřízení.


Další označení hodinek existuje, ale není podstatný pro sběratele, pokud se nejedná o hodináře sběratele.

Back to Top